Od 1 stycznia 2018 r. wchodzi przepis o opłacie recyklingowej!
W listopadzie wprowadzono zmianę w ustawie o gospodarce opakowaniami, które mają na celu ograniczyć zużycie lekkich toreb foliowych w handlu detalicznym i hurtowym. Czym to skutkuje?
Opłata recyklingowa dotyczy wydawania i sprzedaży reklamówek w handlu detalicznym i hurtowym. Jest to dochód budżetu państwa i będzie wnoszona do 15 marca roku następującego po roku w którym została pobrana. Kara za niepobieranie opłaty to od 500 do 20000zł! Kontrolę pobierania opłat będzie przeprowadzać Inspekcja Handlowa. Termin wprowadzenia opłat 1 styczeń 2018 r.
Które torby podlegają opłacie? Wszystkie produkowane z tworzyw sztucznych o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów. Wyjątek stanowią reklamówki o grubości mniejszej niż 15 mikrometrów stosowane ze względów higienicznych oraz wydawane lub sprzedawane do pakowania żywności luzem. Wszystkie torby podlegają opłacie, również tzw. „eko” - biodegradowalne.
W placówkach handlowych posiadających wyspecjalizowane stoiska spożywcze (tj. warzywa i owoce, piekarnie i cukiernie, garmażeryjne, mięsne itp.) sytuacja nie ulegnie zmianie w obrębie tych stoisk. Tak jak do tej pory klient będzie mógł korzystać z bezpłatnej reklamówki wydawanej ze względów higienicznych (min. reklamówki na rolce).
Najistotniejsza zmiana obejmie sytuacje przy kasie. Klienci wśród zakupów spożywczych mają bardzo często zakupy przemysłowe, w tym przypadku powołanie się na względy higieniczne będzie nie akceptowalne.
Jeśli dana placówka oferuje i dalej chce oferować torby o grubości pomiędzy 15 do 49 mikrometrów, pozostaje doliczanie do każdej pojedynczej reklamówki opłaty recyklingowej.
Wiąże się to dodatkowymi kosztami i czynnościami tj. pobieranie, dokumentowanie i odprowadzanie opłaty oraz spadek zysku ze sprzedaży toreb spowodowany wyższą ceną wymuszoną opłatą recyklingową.
Nasze rozwiązanie czyli oferowanie toreb o grubości powyżej 50 mikrometrów ma następujące zalety: